LG 27GR93U-B
★★★★★ 4.5 138 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by escuela.alexnovell.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
UltraGear™ Gaming Monitor - Designed for Gaming 27" IPS 27GR93U monitor with 4K UHD resolution compatible with NVIDIA® G-SYNC® and AMD FreeSync™ Premium.
  • LG 27GR93U Gear Gaming Monitor 27 inch HD 4K
  • IPS HDR 400, 3840x2160, 1ms, G-Sync compatible;
  • AMD FreeSync Premium Pro 144Hz, HDMI 2.1 VRR, HDCP 2.2, DisplayPort 1.4, Flicker Safe, Black
  • real angle of view: 178.0 degrees
Brand LG
Color UHD 4K (3840 x 2160)
Shape Flat
Brightness ≥ 400 cd/m2
Model Name 27GR93U-B
Resolution 4K DCI 2160p
Unit Count 1.0 Count
Color Gamut 0.95
Item Weight 6.4 Kilograms
Pixel Pitch 0.155
Screen Size 27
Aspect Ratio 16:9
Display Type LCD
Manufacturer LG
Model Number 27GR93U-B.AEU
Refresh Rate 144 Hz
Adaptive Sync G-Sync
Mounting Type Wall Mount
Response Time 1 Milliseconds
Screen Finish Matte
Viewing Angle 178 Degrees
Contrast Ratio 1000:1
Item Type Name monitor
Total Usb Ports 1
Has Color Screen Yes
Native Resolution 3840x2160
Power Consumption 55 Watts
Compatible Devices Various computer devices with HDMI or USB video output and 4K support
Display Technology IPS
Total USB 30 Ports 3
Hardware Connectivity 2.5mm Audio, DisplayPort, HDMI, USB 3.0
Connectivity Technology DisplayPort, HDMI
Item Dimensions D x W x H 10"D x 24.17"W x 22.76"H
Specific Uses For Product Gaming
Display Resolution Maximum 3840 x 2160
Total Number of HDMI Ports 2
Number of Component Outputs 2
Global Trade Identification Number 08806084254399
Picture Quality Enhancement Technology VESA DisplayHDR 400
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
138 ratings | 57 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (115)
4 stars
4% (6)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)